Galerie foto Galerie video Carte de oaspeti SIPOCA

Varianta Ocolitoare

PENTRU PERSOANELE CARE  AU SUPRAFETE EXPROPRIATE PENTRU CONSTRUIREA VARIANTEI OCOLITOARE BACAU

DATE DE CONTACT

– ing. ALEXANDRU de la CNAIR,

alexandruadrian2005@yahoo.com

AFIR

Buletine de avertizare și prognoză

Varianta de ocolire Bacău - Expropriere imobile afectate suplimentar cuprinse în anexa la H.G. nr.841/2019
19-12-2019

Dorim sa va informam prin prezenta faptul ca, in data de 6 decembrie 2019 Guvernul Romaniei a adoptat Hotararea nr. 841/2019 privind declansarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privata situate pe amplasamentul suplimentar care fac parte din coridorul de expropriere al lucrarii de utilitate publica de interes national "Varianta de ocolire Bacau" care a fost publicata in Monitorul Oficial partea I nr. 955 din data de 11.12.2019.

06-12-2019

Luni, 09.12.2019, se vor efectua probe privind functionalitatea retelei de apa

Va informam ca de luni, 09.12.2019, se vor efectua probe privind functionalitatea retelei de apa, motiv pentru care toti cetatenii care au efectuat bransamente conform acordurilor de principiu incheiate sunt rugati sa verifice intreaga instalatie si sa se asigure ca bransamentul este inchis. Astfel, vom evita pierderile de apa si crearea unor situatii neplacute.
Va multumim pentru intelegere!

06-12-2019

Obligațiile crescătorilor de animale în cazul apariției pestei porcine

UAT Hemeiuș informează cetățenii, crescători de animale, cu privire la obligațiile ce trebuiesc repectate în cazul apariției pestei porcine. (vezi fișierul atașat)

Orice caz de îmbolnăvire sau moarte la porcii domestici sau la porcii mistreti trebuie notificat către medicul veterinar împuternicit, sau la cel zonal și/sau DSVA Bacău la telefon 0234586233.

27-09-2019

Anunț pesta porcină

Avand in vedere evolutia dramatica a pestei porcine africane in Romania, pentru prevenirea raspandirii bolii, populatia este obligata sa respecte urmatoarele masuri:

- Anuntarea imediata a oricarei suspiciuni de boala fie la primarie fie la medicul veterinar;

- ldentificarea sl inregistrarea tuturor porcinelor la medicul veterinar;

- Vanzarea si cumpararea de porcine numai din exploatatii libere de boala si numai insotite de documente care sa ateste starea de sanatate a acestora;

- lnterzicerea folosirii resturilor menajere in hrana porcilor;

- lnterzicerea cresterii porcilor in afara gospodariei, la stani sau in apropierea mediului silvatic;

- Depozitarea gunoiului menajer in spatiile special amenajate, ridicarea si transportul acestuia in conformitate cu dispozitiile legale;

- lnterzicerea depozitarii gunoiului menajer in spatiul silvatic;

04-09-2019

Buletin de informare și aplicare Diabrotica Virgifera (Viermele vestic al rădăcinilor de porumb)

Oficiul Fitosanitar Bacău prin compartimentul de prognoză și avertizare a emis buletin de avertizare pentru combaterea dăunătorului Diabrotica Virgifera. Informații despre măsurile de prevenire și combatere găsiți în fișierul atașat.