Galerie foto Galerie video Carte de oaspeti SIPOCA

Varianta Ocolitoare

PENTRU PERSOANELE CARE  AU SUPRAFETE EXPROPRIATE PENTRU CONSTRUIREA VARIANTEI OCOLITOARE BACAU

DATE DE CONTACT

– ing. ALEXANDRU de la CNAIR,

alexandruadrian2005@yahoo.com

Ziua Informării PreventiveAFIR

Știri și evenimente

La multi ani de Sf Maria!
08-09-2019

La multi ani de Sf Maria!

Cu ocazia Nasterii Maicii Domnului vă doresc tuturor sărbătoriților să aveți parte de bucurii şi împliniri!

04-09-2019

Buletin de informare și aplicare Diabrotica Virgifera (Viermele vestic al rădăcinilor de porumb)

Oficiul Fitosanitar Bacău prin compartimentul de prognoză și avertizare a emis buletin de avertizare pentru combaterea dăunătorului Diabrotica Virgifera. Informații despre măsurile de prevenire și combatere găsiți în fișierul atașat.

26-08-2019

Anunț public asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu

S.C. COMPANIA REGIONALĂ DE APĂ BACĂU S.A. anunţă publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţul Bacău, în perioada 2014-2020".

Informaţiile privind proiectul propus pot fi consultate la sediul APM Bacău, str. Oituz nr. 23, judeţul Bacău, în zilele de luni-joi, între orelele 08.00 - 16.30 şi vineri între orele 08.00-14.00. Observaţiile publicului se primesc zilnic la sediul APM Bacău.

21-08-2019

Buletin de avertizare- Omizi defoliatoare

Condițiile climatice în spații deschise în spațiile protejate (sere/solarii/răsadnițe) din ultima perioadă au favorizat apariția și evoluția dăunătorilor: omizi defoliatoare

20-08-2019

Măsuri de prevenire a incendiilor în sezonul cald

În această perioadă ne confruntăm datorită creșterii bruște a temperaturii, cu reale stări de pericol, amplificate uneori și de neglijența cetățenilor. În scopul prevenirii unor astefl de situații de urgență, reamintim măsurile necesare a fi respectate de către populație și agenții economici.

16-07-2019

Ședință ordinară a Consiliului Local Hemeiuș în data de 18 iulie 2019, ora 12:00

În conformitate cu prevederile art. 39 din Legea nr.215/2001 privind administrația publică locală republicată, vă invităm să participați la lucrările ședinței ordinare a Consiliului local în data de 18 aprilie 2019, ora 13:00 iî sala de ședințe a Primăriei Hemeiuș. Ordinea de zi a ședinței o regăsiți în fișierul atașat.

16-07-2019

În atenția producătorilor agricoli- privind obligativitatea înregistrării la Oficiul Fitosanitar Județean

Autoritatea Națională Fitosanitară prin Oficiul Fitosanitar Bacău informează producătorii agricoli de catorfi de consum, sămânță sau industrializare, depozitele colective sau centrele de expediere din zonele de producție a cartofilor de consum în vederea comercializării cartofului,  de obligativitatea înregistrării la Oficiul Fitosanitar Județean, într-un registru oficial, de unde vor primi un certificat de înregistrare care va fi vizat anual.

Mai multe detalii regăsiți în fișierul atașat.

16-07-2019

Buletin de avertizare- Viermele vestic al rădăcinilor de porumb

Condițiile climatice în spații deschise în spațiile protejate (sere/solarii/răsadnițe) din ultima perioadă au favorizat apariția și evoluția dăunătorului bolii: Viermele vestic al rădăcinilor de porumb (Diabrotica virgifera).

Anunț pentru propietățile afectate de construcția șoselei de centură
15-07-2019

Anunț pentru propietățile afectate de construcția șoselei de centură

Rugăm cetățenii comunei, a coror propietăți sunt afectate de construcția șoselei de centură, să se prezinte în zilele de:

• 16 - 18 iulie 2019, între orele 8 -12.00
Buletin de avertizare - pătarea unghiulară la castraveţi
09-07-2019

Buletin de avertizare - pătarea unghiulară la castraveţi

Condițiile climatice în spații deschise în spațiile protejate (sere/solarii/răsadnițe) din ultima perioadă au favorizat apariția și evoluția dăunătorului bolii: pătarea unghiulară la castraveţi