Galerie foto Galerie video Carte de oaspeti

CORONAVIRUS

SIPOCA AFIR

Știri și evenimente

La mulți ani tuturor sarbătoriților ce purtați numele Sfinților Arhangheli Mihail și Gavril
08-11-2020

Biserica Ortodoxă sărbătorește în data de 8 noiembrie Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavril. Această sărbătoare datează din secolul V, începând cu simpla aniversare a sfințirii bisericii Sfântului Arhanghel Mihail, ridicată la termele lui Arcadius din Constantinopol.

Un călduros "La mulți ani" le urăm tuturor celor care poartă numele Sfinților Arhangheli Mihail și Gavril!

Anunț întrerupere alimentare energie electrică
06-11-2020

Anunț întrerupere alimentare energie electrică

Având în vedere executarea unor lucrări în rețeaua electrică joasă și medie tensiune, în condiții de siguranță, vă aducem la cunoștință că în data de 07.11.2020, orele 08:00-16:00, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă  pe raza Comunei Hemeius, Localitatea Lilieci zona PTA 7 Lilieci.

03-11-2020

In conformitate cu prevederile art. 149 din H.G. nr. 611/2008 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici, cu modificarile si completarile ulterioare, Primaria comunei Hemeius, judetul Bacau solicita transferul in functia publica de executie vacanta de consilier I asistent in cadrul compartimentului Urbanism, achizitii publice si investitii.

Informatii suplimentare se pot obtine de la secretariatul Primariei comunei Hemeius, judetul Bacau.

La mulți ani tuturor sarbătoriților ce purtați numele Sfântului Mare Mucenic Dimitrie
26-10-2020

Dacă Sfântul Gheorghe încuie iarna şi înfrunzeşte întreaga natură, se spune că Sfântul Dumitru desfrunzeşte codrul şi usucă toate plantele. Pe 26 octombrie, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul Mucenic Dimitrie, izvorâtor de mir şi mare făcător de minuni.

Acesta este considerat în tradiţia populară, ocrotitorul gospodăriilor şi a căminului familial. Tradiţia populară spune că de Sfântul Dumitru, căldura „intră în pământ", iar gerul începe să-şi facă simțită prezența.

Un călduros "La mulți ani" le urăm tuturor celor care poartă numele Sfântului Mare Mucenic Dimitrie!

Proces verbal de afișare a rezultatelor finale pentru promovarea în clasă a unei funcții publice de execuție
01-10-2020

Astăzi 30.09.2020 s-a procedat la afișarea procesului verbal de afișare a rezultatelor finale pentru promovarea în clasă a unei funcții publice de execuție din aparatul de specialitate al primarului comunei Hemeiuș, jud. Bacău.

Proces verbal de afișare a rezultatelor finale pentru promovarea în grad profesional
01-10-2020

Astăzi 30.09.2020 s-a procedat la afișarea procesului verbal de afișare a rezultatelor finale pentru promovarea în grad profesional a două funcții publicede execuție din aparatul de specialitate al primarului comunei Hemeiuș, jud. Bacău.

01-10-2020

Buletin de avertizare - viespea rapiței

Condițiile climatice în spații deschise în spațiile protejate (sere/solarii/răsadnițe) din ultima perioadă au favorizat apariția și evoluția dăunătorului bolii: viespea rapiței

Intreruperi in alimentarea cu EE
29-09-2020

Intreruperi in alimentarea cu EE

În vederea executării lucrărilor în condiții de siguranță, sunt necesare întreruperi în alimentarea cu energie electrică a consumatorilor

Va aducem la cunostinta ca in perioada 28.09.2020 - 02.10.2020 sunt programate lucrari in reteaua electrica joasa si medie tensiune ce afecteaza si localitati din comuna dumneavoastra astfel ca alimentarea cu energie electrica va fi intrerupta conform programarii din atasament .

APIA lansează 3 scheme noi de sprijin pentru fermieri!
29-09-2020

APIA lansează 3 scheme noi de sprijin pentru fermieri!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Bacău (APIA Bacău), aduce la cunoștința fermierilor lansarea a 3 noi scheme de sprijin în cadrul Măsurii 21 – Sprijin temporar cu caracter excepțional acordat fermierilor și IMM-urilor care au fost afectați în mod deosebit de criza COVID-19 din Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014 - 2020, respectiv în sectorul zootehnic – bovine, sectorul zootehnic – ovine și / sau caprine, dar și în sectorul vegetal – legume-fructe și cartofi.

22-09-2020

Anunț selecție dosare promovare în grad

În urma selectiei dosarelor de inscriere la examenul de promovare in gradul profesional imediat superior celui detinut din 29 septembrie 2020 - proba scrisa si interviul s-au obtinut urmatoarele rezultate:

22-09-2020

Anunț selecție dosare promovare în grad

În urna selectiei dosarelor de inscriere la examenul de promovare in gradul profesional imediat superior celui detinut din 30 septembrie 2020 - proba scrisa si interviul s-au obtinut urmatoarele rezultate:

Anunț - examen de promovare în clasă
13-09-2020

Anunț - examen de promovare în clasă

Primăria Hemeiuș organizează examen de promovare în clasă, proba scrisă în data de 29.09.2020, ora 10:00, proba interviu în termen de maximum 5 zile lucrătoare de la data susținerii probei scrise.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență

Informare COVID-19