Galerie foto Galerie video Carte de oaspeti SIPOCAAFIR

Știri și evenimente

La multi ani tuturor doamnelor și domnișoarelor!
08-03-2019

La multi ani tuturor doamnelor și domnișoarelor!

Fie ca toate împlinirile frumoase, sănătatea şi spiritul acestei zile să vă însoţească pretutindeni…şi fie ca primăvara iubirii să vă inunde sufletul cu bucurie şi cu parfumul tuturor florilor sale. Vă doresc un 8 Martie cât mai frumos!

Cu stimă,

Primar,

Constantin Sava

05-03-2019

Comunicat de presă - arderi GAEC 6

În vederea diminuării numărului de arderi ale miriştilor şi resturilor vegetale pe terenul arabil, precum şi ale vegetaţiei pajiştilor permanente produse la nivelul judetului Bacău, aducem la cunostinţa tuturor fermierilor că, potrivit articolelor 93 si 94 ale Regulamentului (UE) nr. 1306/2013 privind finanţarea, gestionarea şi monitorizarea politicii agricole comune, transpus în legislaţia naţională prin Ordinul MADR/MMAP/ANSVSA nr. 352/636/54/2015 pentru aprobarea normelor privind ecocondiţionalitatea în cadrul schemelor si masurilor de sprijin pentru fermieri, unul din standardele privind bunele condiţii agricole ale terenurilor, obligatoriu a fi respectat, este GAEC 6 - Mentinerea nivelului de materie organic in sol, inclusiv interdictia de a incendia miristele arabile.
Mai multe informații regăsiți în fișierul atașat.

05-03-2019

Buletin de avertizare dăunători sol

Condițiile climatice în spațiile deschise în spațiile protejate (sere, solarii, răsadnițe) din ultima perioadă au favorizat apariția și evoluția dăunătorului : Dăunători sol- Agrioteș spp (viermi sârmă), gryllotalpa (coropișniță), melci.

Pentru mai multe informații accesați fișierul atașat.

O primăvară frumoasă!
01-03-2019

O primăvară frumoasă!

Primăvara este anotimpul renaşterii, al învierii la viaţă. Vă dorim să aveţi o primăvară minunată, plină de dragoste şi realizări!

Buletin de avertizare- Gărgărița tulpinilor de rapiță
26-02-2019

Buletin de avertizare- Gărgărița tulpinilor de rapiță

Condițiile climatice în spațiile deschise în spațiile protejate (sere, solarii, răsadnițe) din ultima perioadă au favorizat apariția și evoluția dăunătorului Gărgărița tulpinilor de rapiță.

Pentru mai multe informații accesați fișierul atașat.

25-02-2019

Precizări program de susținere a crescătorilor de ovine pentru comercializarea lânii

Pentru a veni în sprijinul crescătorilor de ovine și având în vedere că perioada de înscriere în programul de minimis lână pentru anul 2019 este scurtă, respectiv 12.02.2019-28.03.2019 vă punem la dispoziție documentele specifice pentru înscriere.

Mai multe informații și documentele necesare le regăsiți în fișierul atașat.

Ședință ordinară a Consiliului local în data 22 februarie 2019, ora 11:00
21-02-2019

Ședință ordinară a Consiliului local în data 22 februarie 2019, ora 11:00

În conformitate cu prevederile art.39 din Legea nr.215/2001 privind administrația publică locală republicată,vă invităm să participați la lucrările ședinței ordinare a Consiliului local în data de 22 februarie 2019, ora 11:00, în sala de ședințe a Primăriei Hemeiuș.
Ordinea de zi a ședinței o regăsiți în fișierul atașat.

Buletin de avertizare - Păduchele din San Jose
18-02-2019

Buletin de avertizare - Păduchele din San Jose

Condițiile climatice în spațiile deschise în spațiile protejate (sere, solarii, răsadnițe) din ultima perioadă au favorizat apariția și evoluția dăunătorului Păduchele din San Jose. Pentru mai multe informații accesați fișierul atașat.

Ședință ordinară a Consiliului local în data 31 ianuarie 2019, ora 12:00
30-01-2019

Ședință ordinară a Consiliului local în data 31 ianuarie 2019, ora 12:00

În conformitate cu prevederile art.39 din Legea nr.215/2001 privind administrația publică locală republicată,vă invităm să participați la lucrările ședinței ordinare a Consiliului local în data de 31 ianuarie 2019, ora 12:00, în sala de ședințe a Primăriei Hemeiuș.
Ordinea de zi a ședinței o regăsiți în fișierul atașat.

27-12-2018

Rezultate în urma concursului organizat in data de 18 decembrie- 27 decembrie 2018

În urma susținerii interviului la concursul organizat în perioada din data de 18 decembrie - 27 decembrie 2018 în vederea ocupării unor funcții publice de execuție vacante de consilier clasa I gradul de asistent la compartimentul Asistență Socială și consilier clasa I gradul superior la Compartimentul de Cadastru și Agricol din aparatul de specialitate al Primarului comunei Hemeiuș, jud. Bacău, s-au obținut rezultatele finale conform anunțului atașat: