Galerie foto Galerie video Carte de oaspeti

La mulți ani de Sf. Petru și Pavel
29-06-2018

La mulți ani de Sf. Petru și Pavel

Biserica ortodoxă îi sărbătorește în fiecare an, pe 29 iunie, pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Un călduros ”La mulți ani” le urăm tuturor celor care poartă numele de Petre, Petru, Petruț, Petrică, Petrișor, Petruța, Pavel, Paul, Paula sau Petronela

Ședintă ordinară a consiliului local în data 22 iunie 2018 ,ora 12 ,00 in sala de sedinte a Primariei Hemeius
22-06-2018

In conformitate cu prevederile art.39 din Legea nr.215/2001 privind administratia publica locala republicata,va invitam sa participati la lucrarile sedintei ordinare a consiliului local in data 22 iunie  2018 , ora 12 ,00 in sala de sedinte a Primariei Hemeius, cu urmatoarea ordine de zi :

Anunț - tratament AVIO de combatere a capuselor, tantarilor si omidelor
21-06-2018

Anunț - tratament AVIO de combatere a capuselor, tantarilor si omidelor

Va informam ca, DUMINICA, 24.06.2018, in intervalul orar  6:00- 10:30, Primaria Hemeius va efectua tratament AVIO de combatere a capuselor, tantarilor si omidelor.

Daca conditiile meteo vor fi nefavorabile, actiunea va fi reprogramata.

TIPOGRAFIA COLUMNA SRL angajează tipograf
04-06-2018

TIPOGRAFIA COLUMNA SRL angajează tipograf

TIPOGRAFIA COLUMNA SRL angajează personal cu sau fara experienta in vederea formarii in meseria de tipograf.

Salariu motivant.

Decontarea cheltuielilor de transport.

Relatii la telefon 0234/512773.

La multi ani de ziua copilului!
01-06-2018

La multi ani de ziua copilului!

La multi ani tuturor copiilor si tuturor parintilor! Sa va traiasca cei mici, sa fie sanatosi si iubiti!

Campanie gratuită de sterilizare a câinilor
31-05-2018

Campanie gratuită de sterilizare a câinilor

Voluntarii de la Sadies Stray Dog Rescue în colaborare cu Primăria Comunei Hemeiuș demarează o campanie gratuită de sterilizare a câinilor.

Acțiunea se va desfășura în perioada 15-16 iunie în incinta Liceului Agricol.Sterilizarea este gratuită, la fel și transportul.

Informații suplimentare puteți solicita apeland numărul de telefon 0749.898.867 .

Zilele comunei Hemeiuș 2-3 Iunie 2018
30-05-2018

Zilele comunei Hemeiuș 2-3 Iunie 2018

PRIMĂRIA și CONSILIUL LOCAL Hemeiuș vă invită la Zilele Comunei în Piața HIT PARC.

Deschiderea programului va fi sâmbătă, 2 iunie, începând cu ora 15:30.

Anunț CRAB furnizare apă cu program pentru locuitorii satului Fântânele
30-05-2018

Anunț CRAB furnizare apă cu program pentru locuitorii satului Fântânele

Având în vedere seceta prelungită din ultima perioadă  și consumul exagerat de apă pentru udatul grădinilor, nu se poate asigura necesarul de apă pentru toți locuitorii satului Fântânele.

Pentru a satisface nevoia de apă tuturor locuitorilor din acest sat, începând cu data de 31.05.2018 se va furniza apă după următorul program:

- în zilele pare, în intervalul orar 0-24, locuitorii din zona de jos a satului Fântânele;

- în zilele impare, în intervalul orar 0-24, locuitorii din zona de sus a satului Fântânele;

La mulți ani de Sfintii Împarati Constantin și Elena!
21-05-2018

La mulți ani de Sfintii Împarati Constantin și Elena!

Constantin a fost cel care a generalizat in intreg Imperiul Roman, in anul 321, considerarea duminicii drept zi de odihna. Sfanta Elena, mama lui Constantin, este cea care a mers la Ierusalim pentru a cauta crucea pe care a fost rastignit Iisus si mormantul Mantuitorului. La 14 septembrie 326 a adus Sfanta Cruce in fata credinciosilor din imperiu.

Descoperirea mormantului Mantuitorului a fost celebrata prin ridicarea Bisericii Mormântul lui Iisus in anul 330.

Cu ocazia zilei de „Sfinţii Împărați Constantin si Elena" vă doresc tuturor sărbătoriților să aveți parte de bucurii şi împliniri!

Hristos S-a înălțat!
17-05-2018

Hristos S-a înălțat!

Înălțarea lui Hristos la ceruri este sărbătorită la 40 de zile de la Învierea Domnului (Sfintele Paști). După Învierea Sa din morți, Iisus Hristos, Mântuitorul lumii, S-a arătat timp de 40 de zile, de mai multe ori, femeilor mironosițe și ucenicilor Săi.Așa s-au încredințat aceștia că El este Fiul lui Dumnezeu cu adevărat și că a trebuit să pătimească pentru mântuirea oamenilor.

In același timp astăzi, 17 Mai, sărbătorim și Ziua Eroilor, o sărbătoare națională din România pentru comemorarea persoanelor ce au murit în timp ce serveau în forțele armate.