Galerie foto Galerie video Carte de oaspeti SIPOCA

Varianta Ocolitoare

PENTRU PERSOANELE CARE  AU SUPRAFETE EXPROPRIATE PENTRU CONSTRUIREA VARIANTEI OCOLITOARE BACAU

DATE DE CONTACT

– ing. ALEXANDRU de la CNAIR,

alexandruadrian2005@yahoo.com

Ziua Informării PreventiveAFIR

Știri și evenimente

20-08-2019

Măsuri de prevenire a incendiilor în sezonul cald

În această perioadă ne confruntăm datorită creșterii bruște a temperaturii, cu reale stări de pericol, amplificate uneori și de neglijența cetățenilor. În scopul prevenirii unor astefl de situații de urgență, reamintim măsurile necesare a fi respectate de către populație și agenții economici.

Informare în vederea diminuării numărului de arderi ale miriştilor şi resturilor vegetale pe terenul arabil
26-03-2019

În vederea diminuării numărului de arderi ale miriştilor şi resturilor vegetale pe terenul arabil, precum şi ale vegetaţiei pajiştilor permanente produse la nivelul judetului Bacău, aducem la cunostinţa tuturor fermierilor că, potrivit articolelor 93 si 94 ale Regulamentului (UE) nr. 1306/2013 privind finanţarea, gestionarea şi monitorizarea politicii agricole comune, transpus în legislaţia naţională prin Ordinul MADR/MMAP/ANSVSA nr. 352/636/54/2015 pentru aprobarea normelor privind ecocondiţionalitatea în cadrul schemelor si masurilor de sprijin pentru fermieri, unul din standardele privind bunele condiţii agricole ale terenurilor, obligatoriu a fi respectat, este GAEC 6 – Mentinerea nivelului de materie organic in sol, inclusiv interdictia de a incendia miristele arabile.

Anunț - tratament AVIO de combatere a capuselor, tantarilor si omidelor
21-06-2018

Anunț - tratament AVIO de combatere a capuselor, tantarilor si omidelor

Va informam ca, DUMINICA, 24.06.2018, in intervalul orar  6:00- 10:30, Primaria Hemeius va efectua tratament AVIO de combatere a capuselor, tantarilor si omidelor.

Daca conditiile meteo vor fi nefavorabile, actiunea va fi reprogramata.